09. 04. 2015 - Čistilna akcija MO Velenje - malo drugače

V letošnjem letu smo člani Društva brigadirjev Velenje sodelovali kar v dveh
čistilnih akcijah in to v razmiku samo nekaj dni.

Druga čistilna akcija, ki je bila dne 9. 4. 2015 je potekala nekoliko drugače kot je v navadi.
Brigadirke in brigadirji se nismo udeležili čiščenja mesta Velenje,
temveč smo opravili pomembno naravovarstveno nalogo in sicer pogozdovanje znotraj
mestnega območja Velenja. Seveda je zanimivo vedeti, da smo brigadirji pogozdovali
mestni del Velenja in ne kakšnega obrobja ali gozdnega območja.

Že nekaj časa so na Mestni Občini Velenje razmišljali, da bi ponovno ozelenili oz.
posadili z drevjem okolico bivšega lokala Oaza, ki se nahaja v neposredni bližini mestnega stadiona Velenje.
Ta del je bil vedno lepo pogozden z raznim drevjem, vendar je prenova tega dela terjala odstranitev
dreves in je nastala nekakšna goljava, ki ni nikomur v ponos.

V razgovorih je bilo slišati, da nikakor ne najdejo ustreznega izvajalca,
ki bi posadil okoli 50 dreves hrasta in javorja in bi bil cenovno ugoden.
Pa še težave so nastajale, ker bi bilo potrebno pripraviti javni razpis, najti izvajalca in tako dalje.
Predsednik DBV, tov. Koloman Lainšček je slišal za te težave in potrebe in je brez razmišljanja
ponudil pomoč brigadirk in brigadirjev DBV.

Tako smo se  brigadirke in brigadirji, zbrali dne 9.4.2015 ob 08.00 uri pri bivšem lokalu Oaza
ter prevzeli 50 kosov drevesnih sadik hrasta in javorja od pooblaščenih oseb Zavoda za gozdove Slovenije.
Pod nadzorom strokovnjaka iz omenjenega Zavoda nam je hitro uspelo posaditi omenjena drevesa.

Za delo smo potrebovali približno štiri ure in malo mokri in nekoliko utrujeni končali z delom.
Med nami je nastalo veselje zaradi uspešno opravljene naloge.

V razgovoru smo že razmišljali, kako bi ta del po novem imenovali in smo razmišljali,
da bi ga lahko pristojni na Mestni Občini Velenje poimenovali: "Brigadirski gozd" ali
"Park brigadirjev Velenja" oz. kaj podobnega.

Seveda brigadirji ne bi bili brigadirji, če se kljub vsemu ne bi udeležili še čistilne akcije.
Po končanem delu s sajenjem dreves smo se nekoliko spočili in podkrepili ter se zapeljali do trgovskega centra Velenjka in do potoka Trebuša.

Ponovno smo prijeli za orodje in pričeli s čiščenjem grmovja in podrasti ob bregu potoka
Trebuša skupaj z zaposlenimi na Mestni Občini Velenje.

Kar hitro je lahko naključni opazovalec opazil, da se je okolica potoka Trebuša bistveno spremenila.
Struga potoka je bila spet opazna, kar dolga leta ni bila in okolica je postala lepša in prijaznejša.
Delo smo končali veseli in dobre volje z vednostjo, da smo brigadirke in brigadirji DBV
ponovno opravili nekaj, kar je vidno in lahko v ponos vseh občank in občanov mesta Velenje.

Nekaj utrinkov je na voljo tudi v naši fotogaleriji.

Hvala vsem udeležencem.

Brigadirski pozdrav,