1. 4. 2016 - Zveza brigadirjev Slovenije postavila prvo spominsko obeležje
                   mladinskemu prostovoljnemu delu v Sloveniji

V petek, 1. aprila 2016 dopoldne je bila pred Domom starejših v Hrastniku
svečana otvoritev prvega spominskega obeležja mladinskemu
prostovoljnemu delu v Sloveniji.

Zakaj ravno prvega aprila in zakaj ravno v Hrastniku?

Prva velika mladinska delovna akcija je bila gradnja železniške proge Brčko-Banoviči.
Začela se je 1. aprila 1946, zato 1. aprila tudi obeležujemo kot Dan brigadirjev.

In zakaj ravno v Hrastniku in to prav na Domu starejših občanov?

V tej stavbi (nekdanjemu dijaškemu domu) so bili od leta 1988 do 1990 nastanjeni
brigadirji ene izmed zadnjih zveznih mladinskih  delovnih akcij  v Sloveniji.
Na mladinski delovni akciji Zasavje  so brigadirji v letih od1988 - 1990 urejali ceste
in vodovodno omrežje na področju Kopitnika, Ravenske vasi, Dobovca, ceste Blate -Kal, Kotredež-Čemšenik-Šengotard, Zagorje-Brezovica-Tirna in brigada Rdečega Križa Slovenije je nudila pomoc starejšim in pomagala na kmetijah v Zasavju.
V drugi izmeni leta 1990 pa so se brigadirjem pridružili tudi  vojaki iz
nekdanje letalske garnizije JLA iz Cerkelj ob Krki.

Skupaj z spominskim obeležjem je bila v prostorih Doma starejših občanov odprta tudi
fotografska razstava z motivi iz brigadirskega dela in življenja.

Zasavskim brigadirjem različnih generacij so se na slovesnosti pridružili tudi brigadirji
iz klubov brigadirjev iz Ljubljane, Ptuja, Laškega, Velenja, Škofja loke, Bele Krajine, Koroške, Študentje iz Maribora in od drugod.  Slovesnosti sta se udeležila tudi župana
občine Hrastnik Miran Jerič in Zagorja Matjaž Švagan in poslanec državnega zbora
Ivan Hršak. Med udeleženci prireditve je bil tudi Tone Anderlič, eden glavnih organizatorjev mladinskih delovnih akcij  v Sloveniji v  času njihovega delovanja na manjrazvitih in manjrazvitih obmejnih območjih Slovenije.

Slavnostni govornik je bil predsednik Kluba brigadirjev Zasavja  in podpredsednik
Zveze brigadirjev Slovenije Borut Slanšek. Pojasnil je namen za postavitev obeležja,
vključenost mladinskih delovnih akcij k odpravljanju razlik v takratnem obdobju ter pomen ohranjanja in razvijanja vrednost solidarnosti in tovarištva v današnjem času.
Zahvalil se je  vsem, ki so omogočili postavitev spominskega obeležja,
predvsem Občini Hrastnik in vodstvu Doma starejših občanov Hrastnik.

Župan občine Hrastnik Miran Jerič je poudaril pomen mladinskih delovnih akcij v preteklosti pri razvoju podeželskih krajevnih skupnosti Zasavja in pomen novih oblik prostovoljnega dela v sedanjem času. Spomin na sodelovanje vojakov na delovni akciji  sta obudila polkovnik Branko Pavčnik in podpolkovnik Vinko Šerbet.

Spominsko obeležje sta odprla dva nekdanja udeleženca mladinske delovne akcije
Zasavje iz leta 1990, ki sta se po mnogih letih ponovno srečala v Hrastniku.
Na prireditvenem prostoru so številne obiskovalce, večinoma starejše generacije,
pozdravili prapori brigadirskih združenj in prapor veteranske organizacije.

Prireditev je vodila Manja Golec, tudi sama nekdanja brigadirka, ki je spretno vezla spomine
na nekdanje brigadirsko življenje s kulturnim programom.
Nastopili so učenci OŠ NHR Hrastnik, harmonikar GŠ Hrastnik, najmlajše mažorete
Steklarske godbe, nekdanja brigadirka Emi in malčki iz Vrtca Hrastnik.

Udeleženci so si ogledali še razstavo brigadirskih fotografij, ki je na ogled v galeriji
Doma starejših v Hrastniku še cel mesec april.
V zaključnem delu prireditve  so  podelili tudi zahvale 15 osebam za njihov prispevek
pri pripravah in izvedbah mladinske delovne akcije  Zasavje v letih 1989-1990.

Srečanje se je nadaljevalo z druženjem udeležencev, ki je bilo namenjeno predvsem obujanju spominov na brigadirska doživetja. In seveda z željo, da bi se ponovno srečali na kakšni krajši delovni akciji in srečanju brigadirjev.

Velenjski brigadirji smo se z veseljem in ponosom udeležili slavnostne prireditve,
nekaj naših utrinkov je na voljo v naši fotogaleriji.

Vir: http://www.zasavc.net/zasavje-novice/z-d-r-a-v-o/
Avtor osnovnega teksta: Mile Plahuta in Tone Bezgovšek